Proje Hakkında

A.Ş.K. Nedir?

Anadolu’nun her yerinde 81 ile yayılan A.Ş.K ile şehitlerimizin adlarını yaşatmanın gururu içinde kütüphaneleri dolduruyor, doldurdukça gelişiyoruz. Genç beyinler yetiştiriyoruz…

Anadolu Şehitleri Kütüphaneleri (A.Ş.K) Projesi, milli birlik ve beraberliğin ve vatan sevgisinin sembolleri olan aziz şehitlerimizin adlarını yaşatmak, çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmak, milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak için hazırlandı. Projemiz ile 81 ilimizde şehitlerimiz adına Tasarım ve Beceri Atölyeleri kurulması hedeflenmektedir.

Çocukların eğitimlerini uygulamalar ile destekleyerek hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini amaç ediniyoruz. Buna bağlı olarak geliştirdiğimiz Tasarım ve Beceri atölyelerimizde bulunan çeşitli araçlar ve özel imkânlar ile çocuklarımızı buluşturuyoruz. Bizi bu yola çıkaran tek bir neden vardı; Sevgi…

Çünkü biz tek gülüşte dünyaları değiştiren çocuklarımıza A.Ş.K ile bakıyoruz.

Atölyelerimiz;

AHŞAP VE METAL ATÖLYESİ, DRAMA VE ELEŞTİREL DÜŞÜNCE ATÖLYESİ, GÖRSEL SANATLAR ATÖLYESİ, MÜZİK ATÖLYESİ, SALON SPORLARI ATÖLYESİ, AÇIKHAVA SPORLARI ATÖLYESİ, YAŞAM BECRİLERİ ATÖLYESİ, TABİAT VE HAYVAN BAKIM ATÖLYESİ, FETEMM ATÖLYESİ, YAZILIM – TASARIM VE ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ.

Detaylı bilgi için atölyelerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.

PROJE AMAÇLARI

EĞİTİME DESTEK: Kurulan atölyeler sayesinde on binlerce öğrenci Tasarım ve Beceri Atölyesi ile buluşuyor, daha fazla kitap okumalarına, deney ve araştırma yapmalarına ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanıyor, ülkelerine faydalı, bilinç düzeyi yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olmalarına katkıda bulunuyoruz. Çocuklarımızın bu sayede kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyoruz…

ŞEHİT İSİMLERİNİN YAŞATILMASI: Her yıl 81 ilimizden, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını vermiş Aziz Şehitlerimizin adlarını yaşatıyor, şehitlerimiz adına Tasarım ve Beceri Atölyeleri kurulması için sevgiyle çalışıyoruz…

KÜLTÜREL KAYNAŞMA, MİLLİ BİRLİK BERABERLİK: Her yıl atölyeleri en aktif kullanan öğrenciler Okul Müdürlükleri tarafından belirleniyor ve her atölye için belirlenen 3 kız 3 erkek öğrenci İzmir’de 1 hafta boyunca misafir ediliyor. Bu sayede 81 ilden gençler kaynaşıyor, dostluklar kuruluyor ve çeşitli hediyeler ile memleketlerine uğurlanıyor. Bu sayede dostlukların temelini atmada köprü görevi kuruyoruz…

2023 EĞİTİM VİZYONU

Planladığımız dönüşüm üç yıllık bir aşamalandırmayı içermektedir. Öğrencilerimiz, ebeveynler, öğretmenler ve okul vizyonumuzun dört temel unsurunu oluşturmaktadır.
2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir.
Geleceğin umut ışıkları olan çocuklarımıza gerekli tüm materyalleri sunup imkanları üst düzeyde tutma amacı ile geliştirdiğimiz projede çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerine, kendilerini tanımalarına olanak sağlamaktan gurur duymaktayız.

PİLOT İL ELAZIĞ

Nice kahramanlık örnekleri ile dolu tarihimizde; Vatanı için mücadele eden, milli birlik ve beraberliğimiz için hepimizi ortak paydada buluşturan Aziz Şehitlerimizin adlarını onurlandırarak yaşatmak için hayata geçirdiğimiz Anadolu Şehitleri Kütüphaneleri (A.Ş.K) Projesi; Kendisini hiçe sayarak cesur yüreği ile hain saldırıda şehit düşen, belki de şu an onlarca insanın hâlâ nefes alıyor olabilmesini sağlayan Kahraman Polisimiz Şehit Fethi Sekin’in memleketi Elazığ’da ilk atölyemizi kurarak faaliyete başlıyoruz.

Geleceğe sağlam adımlarla basmalarını istediğimiz çocuklarımız ile projemizin ilk adımını Elazığ’da başlatmamızın ve bu nedenle pilot il belirlememizin gururunu taşıyoruz.

TURİZM - TANITIM KAMPANYASI

*Yerli- yabancı influencer
*Avrupa gönüllülük hizmeti kapsamında 20 avrupa ülkesinden 40 genç katılımı
*Gönüllü futbolcular
*Gönüllü sanatçılar

Tanıtım sürecimizde projemize destek vererek olan yerli-yabancı influencer, gönüllü futbolcular ve gönüllü sanatçıların destekleri ile projemizin adeta bir zincir temsili büyümesi sağlanacaktır. Avrupa gönüllülük hizmeti kapsamında 20 avrupa ülkesinden 40 gencin projemize destek sağlayarak temelli dostlukların kurulması ile projemizin her kişiye duyurulması amaçlanmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK & KÜLTÜREL KAYNAŞMA

Sürdürülebilirliği sağlamak ve kültürel kaynaşmayı gerçekleştirmek adına etkinlikler düzenlenecektir. Bu etkinlik kapsamında;

  • Atölyelerin takibi ve eksiklerinin giderilmesi ile etkinliğin tam zamanlı olarak sağlanması
  • Her yıl sonunda her atölyeden 3 kız, 3 erkek öğrencinin 10 günlük bir tatil ile ödüllendirilmesi
  • Yıl sonu sergilerinin gerçekleştirilmesi
  • Belli periyotlarla Çanakkale Şehitliği Gezisi düzenlenmesi amaçlanmıştır.
ŞEHİT İSİMLERİNİN YAŞATILMASI

Kahraman şehitlerimizi kalplerde yaşattığımız gibi adlarını proje amacımız doğrultusunda akıllara kazımak en büyük hedefimizdir.
Uzun yıllardır vatan sevgisi ile canını ortaya koyan kahramanlarla dolu bu topraklarda kuracağımız her atölyeye bir şehidimizin adını vererek kahramanlarımızı yaşatmak bizim için bir gururdur. Geleceği kahramanlarımız ile aydınlatacağız!
Tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz…

TOPLU AÇILIŞ TÖRENLERİ

2021-2022 Eğitim – Öğretim yılı başlangıcı olan Eylül 2021’de gerçekleştirilmesi hedeflenen törene; Protokol, sponsorlar, sanatçılar, sporcular, iş adamları, şehit yakınlarının katılacağı toplu açılış törenleri gerçekleştirilecek.